W okolicy


W naszej okolicy znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc kulturowych, architektonicznych i przyrodniczych.

Do najbardziej znanych i popularnych należą:

 

Szlak Tatarski

 - to szereg miejscowości podlaskich związanych historycznie, architektonicznie oraz współcześnie z kulturą tatarską i religią muzułmańską. Miejscowości położone na szlaku są jednak jeszcze szerzej zróżnicowane kulturowo i religijnie. Nierozerwalnie bowiem wiążą się one także z historią Żydów oraz z zamieszkującymi tu, również teraz licznymi wyznawcami prawosławia.
Szlak Tatarski na Podlasiu obejmuje przede wszystkim ziemie powiatu sokólskiego. Rozciąga się wokół malowniczego krajobrazu Wzgórz Sokólskich, Puszczy Knyszyńskiej oraz Pagórków Nadświsłockich. Centralnymi miejscowościami szlaku są Kruszyniany i Bohoniki, ale już sama podróż w te miejsca dostarcza przyjemności obserwowania przepięknej przyrody i interesujących miasteczek. Szlak took. 54 km wędrówki i przebiega przez Sokółkę, Bohoniki, Malawicze Górne, Krynki, Kruszyniany, Supraśl i Białystok.

Od nas najbliżej jest do wsi Kruszyniany - 4 km - z najstarszym w Posce Meczetem Tatarskim i cmentarzem Tatarskim - Mizar.

Polecamy również wieś Bohoniki - 24 km - z Meczetem z 1873 roku oraz Mizarem uznanym za pomnik historyczny.

Więcej pod adresem  http://www.szlaktatarski.pl/

 

Puszcza Knyszyńska

- Wieś Poczopek - 15 km - z ogrodem leśnym -Silvarium. To bardzo urokliwy i ciekawie zaaranżowany park leśny. Znajdziemy tam piękną przyrodę, drewniane pomniki oraz punkty informacyjne zlokalizowane wśród drzew. Wychodząc z lasu naszym oczom ukazuje się przepiękna okolica, która stanowi samo centrum tego miejsca. To właśnie w tym miejscu zlokalizowana jest największa liczba atrakcji Poczopka. Zobaczymy tutaj między innymi liczne malownicze mostki nad małą rzeczką, ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki oraz przepiękną aleję drzew, którą leśnicy nazwali "Alejką Feng Shui". Najnowszą "zdobyczą" tego miejsca jest Park Megalitów czyli wędrujące skały. Jest to zbiór potężnych głazów narzutowych ułożonych w formie celtyckiego kręgu lub w inny ciekawy sposób.

 

Supraśl

- Miasto uzdrowisko - 32 km - malowniczo położone wśród lasów i wód Puszczy Knyszyńskiej nad rzeką Supraśl. Urokliwa wschodnia architektura, piękna cerkiew, Prawosławny Klasztor Męski - Monastyr z 1500 roku oraz bogate muzeum ikon zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.